Jak NIE wybierać DJ’a na wesele?

Planujecie swoje wesele i szukacie Dj’a? Świetnie! Opowiem Wam o tym jak tego nie robić w moich ulubionych 9 punktach.
1. Nie pytać jedynie o wolny termin i cenę.

O ile jest to dla Was bardzo ważna informacja z uwagi na poszanowanie wspólnego czasu, postarajcie się napisać coś więcej o swoim weselu. W jakim miejscu planujecie uroczystość, jakiej muzyki i zabaw oczekujecie. Opiszcie również czy wesele będzie organizowane w konkretnym stylu. Możecie także wspomnieć o swoich obawach i opowiedzieć czego chcielibyście uniknąć. 

Dj, który dostanie solidną porcję wiadomości o Waszym weselu z pewnością także rozwinie swoją wypowiedź, która już na wstępie pozwoli lepiej go poznać. W przypadku zajętego terminu, będzie czuł większe zainteresowanie z Waszej strony i postara się pomóc. Np. zapyta kolegów o dostępność czy podpowie do kogo napisać.

Pytanie o cenę zostawcie na koniec. Dlaczego? Postarajcie się najpierw lepiej poznać, dowiedzieć więcej o oferowanej usłudze. Co wchodzi w jej skład, jak prowadzone jest wesele, jakie atrakcje będą jego częścią. Jeżeli uzyskacie te wszystkie informacje, będziecie mieli lepszy obraz całości w stosunku do ceny a przecież chodzi o realizację wesela Waszych marzeń.

2. Nie unikać spotkania lub wideo rozmowy 

Jeżeli już porozmawialiście, dj ma wolny termin, poznaliście ofertę i czujecie, że to może być osoba z którą chcecie współpracować, największym błędem jest unikanie spotkania lub wideo rozmowy. To właśnie wtedy poznajecie się najbardziej, przełamujecie barierę, możecie dopowiedzieć to czego jeszcze nie zdołaliście. Dodatkowe „flow” jakie może się między Wami wytworzyć będzie miało ogromny wpływ na realizację wesela a Wy będziecie czuli się ze sobą o wiele swobodniej. Tuż przed uroczystością, ustalenie scenariusza wesela będzie dla Was już tylko przyjemnością a zasygnalizowanie uwag czy próśb o wiele łatwiejsze.

3. Nie zwlekać z odpowiedzią

Zrozumiałym jest, że na wesele swoich marzeń, szukacie osoby, która w 100% spełni Wasze oczekiwania, dlatego rozmawiacie i umawiacie się z wieloma dj’ami. Jesteśmy tego świadomi, ale jest jedno ale 😉 Jeżeli mówicie, że macie jeszcze kilka spotkań, musicie porozmawiać czy przemyśleć i odpowiedzi udzielicie np. w czwartek, to bądźcie słowni i tak zróbcie lub napiszcie, że potrzebujecie jeszcze dzień lub dwa. My na pewno się nie obrazimy ale mamy również umówione spotkania, prowadzimy rozmowy z parami młodymi a terminy bardzo często się pokrywają. Jeżeli wybierzecie nas, to super. Jeżeli wybierzecie jednak kogoś innego, nie bójcie się o tym napisać. Chętnie dowiemy się co możemy poprawić, żeby nasza oferta była jeszcze bardziej interesująca.

4. Nie ufać jedynie intuicji

Załóżmy, że jesteście po pierwszych rozmowach, może nawet spotkaniach i jedynie na tym chcecie oprzeć swój wybór. W tym miejscu możecie niestety popełnić bardzo duży błąd. Jak pisałem wcześniej, przełamanie pierwszych lodów i poznanie się ma ogromny wpływ na realizację przyjęcia ale konieczna jest również weryfikacja Dj’a. W jaki sposób? Jest ich wiele. Przede wszystkim sprawdźcie opinie na portalach weselnych, wizytówkach google, zerknijcie na stronę www i fanpage, sprawdźcie z jakimi fotografami, filmowcami współpracują dj’e, ponieważ po jakości ich pracy również możecie wyciągnąć odpowiednie wnioski. 

5. Nie sprawdzić jak prezentuje się stanowisko dj’a.

To jeden z bardzo często popełnianych błędów. Pamiętajcie, że każdy dj trafi do swojego klienta ale nie każdy klient ma oczekiwania na Waszym poziomie, dlatego tak bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na stanowisko pracy, czyli tzw. setup. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźcie czy stanowisko jest estetyczne i co osobiście uwielbiam czy jest symetryczne a w przewodach panuje ład i porządek bez tzw. efektu „pająka”. Zwróćcie też uwagę na rodzaj oświetlenia. Niestety w dalszym ciągu można spotkać lasery, których bojąc się o swój sprzęt, nienawidzą filmowcy i fotografowie. Może to budować niemiłą atmosferę podczas współpracy między dj’em a ekipami foto-video. Bardzo niekorzystnie na materiały wpływają również wszystkie staromodne efekty tworzące mnóstwo „kropek” na parkiecie. Jest jeszcze jedna rzecz, która potrafi całkowicie zniszczyć klimat pięknej sali i dekoracji. Mam na myśli wszelkiego rodzaju banery, rollup’y i inne materiały reklamowe.

6. Nie rozmawiać o repertuarze muzycznym

Może wydawać się to dziwne bo przecież, to dj powinien wiedzieć jak grać, żeby parkiet był cały czas zapełniony i owszem tak jest, ale często bywa, że nie wyobrażacie sobie wesela bez Waszych ulubionych kawałków. Są też takie, których zwyczajnie nie lubicie albo utwory źle Wam się kojarzą, więc lista „must have” i jej przeciwieństwo są jak najbardziej wskazane. To samo dotyczy również gatunków muzycznych, które kochacie i których wolelibyście uniknąć. Dzięki tym ustaleniom dj będzie miał większe wyobrażenie o Waszych muzycznych gustach i jeszcze lepiej dostosuje repertuar do Waszego idealnego wesela.

7. Nie dowiedzieć się jakie zabawy robi dj

Raczej nikt nie przepada za żenującymi zabawami, które bardzo często ośmieszają i wprowadzają w zakłopotanie gości. Ilu z Was w momencie oczepin ucieka się przewietrzyć? No właśnie! Konieczne zapytajcie dj’a jak prowadzi zabawy, konkurencje i czy posiada przykładową listę z tym co najlepiej się sprawdza. 

8. Nie sprawdzić czy dj działa legalnie

Legalność to podstawa naszej pracy, która buduje również zaufanie. Zatem obowiązkowo sprawdźcie czy dj widnieje w CEIDG lub w przypadku prowadzenia spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie bójcie się zapytać o wzór umowy, formę płatności i jej potwierdzenie. Legalny dj nie będzie miał nic do ukrycia i wszystko wyjaśni. Zapytajcie również jak wygląda zabezpieczenie przed OZZ (Zaiks, Stoart).

9. Nie sprawdzić przygotowanej umowy

Wydaje się to oczywiste ale zastanówcie się czy zdarzyło się Wam podpisać umowę z której nie do końca byliście zadowoleni albo zabezpieczała tylko jedną ze stron i oczywiście nie Was? Zatem przeczytajcie powoli, ze zrozumieniem a w razie pytań zgłaszajcie swoje zastrzeżenia. Wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu, warto więc poświęcić troszkę więcej czasu na sprawdzenie umowy. Zwróćcie uwagę czy przy podpisywaniu wpłacacie zaliczkę czy zadatek, ponieważ forma tych wpłat ma zupełnie inne skutki prawne. Sprawdźcie wszystkie dane, daty, godziny oraz czy w umowie jest ustalony termin i rodzaj płatności. Pamiętajcie, że dobra umowa powinna być sporządzona przez prawnika a co za tym idzie nie powinna zawierać krzywdzących i niezgodnych z prawem zapisów jak np. kara umowna w przypadku rezygnacji z zamówionej usługi i to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Wam temat, jak NIE wybierać Dj’a na wesele a porady będą dla Was cenną wskazówką.

Powodzenia!